Новости

17 февруари 2018

На Славјански во Св. Николе прославена руската Прочка – Масленица

Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ и Амбасадата на Руската Федерација во Р. Македонија заеднички организираа прослава на рускиот празник Масленица (руска Прочка). Прославата се одржа […]
9 февруари 2018

Полагање цвеќе пред споменикот „Руски крст“ во Битола по повод „Денот на руската дипломатија“

Денес во Битола пред споменикот „Руски крст“ се одржа свечена церемонија по повод професионалниот празник на рускиот дипломатски работник „Ден на руската дипломатија“.   Пред споменикот […]
9 февруари 2018

Студенти од Славјански на студии за двојни дипломи во Русија

Во периодот од 22-ри до 29-ти јануари 2018 студенти од Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ беа во посета на Тамбов, Русија.   Во Тамбов се […]
7 февруари 2018

Потпишан договор за соработка помеѓу Славјански и МВР

Денес делегација од Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“, составена од ректорот, проф. д-р Душан Николовски, деканот на Факултетот за правни науки, проф. д-р Александар Илиевски […]
27 јануари 2018

Се одржа работилницата „Говор на тело“ на Славјански во Битола

Денес Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ во соработка со Европскиот Институт за менаџмент, право и дипломатија успешно ја спроведе интерактивната практична работилница на тема „ГОВОР […]
15 јануари 2018

Покана за интерактивна практична работилница „Говор на тело“

Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ во соработка со Европскиот Институт за менаџмент, право и дипломатија организира интерактивна практична работилница на тема „ГОВОР НА ТЕЛО“. Работилницата […]
29 декември 2017

На Славјански се одржа ЕЕО забава со Димитар Андоновски, Влатко Лозаноски, Ивана Наскова и група Clique

EEO забавата се оддржа на 29-ти Декември (петок) со почеток од 16:30 часот во Ресторан „Златна Москва“. Настанот беше во организација на ОЖОСВН и беше организиран […]
29 декември 2017

Трет ден од Новогодишниот фестивал и базар

Третиот ден од Новогодишен фестивал и базар во Св. Николе настапија Градски аматерски театар „Сцена 71“, Свети Николе со нивната Комедија „Во очи на најлудата ноќ“ […]
28 декември 2017

Втор ден од Новогодишниот фестивал и базар

Вториот ден на Новогодишен фестивал и базар во Св. Николе помина успешно со околу 2000 посетители на трите претстави.   Пред бројната публика со новогодишна програма […]
27 декември 2017

Прв ден од Новогодишниот фестивал и базар

Вчера започна нашиот Новогодишен фестивал и базар во Св. Николе. Пред бројната публика со новогодишна програма први настапија учениците од ОУ „Кирил и Методиј“ – Свети Николе. […]
25 декември 2017

Потпишан Меморандум за соработка со Агенцијата за млади и спорт

Денес беше потпишан меморандум за соработка помеѓу Агенција за млади и спорт / Agency of youth and sport и Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“. Договорот беше […]
24 декември 2017

Триесетина битолчани ги измерија силите против велемајсторот Влатко Богдановски

Во рамки на шаховскиот турнир „Державин“ – 2017, на 23.12.2017 во просториите на Славјански во Битола триесетина битолчани ги измерија силите против велемајсторот Влатко Богдановски. Битолскиот велемајстор […]
23 декември 2017

Доделени наградите од шаховскиот турнир „Державин“ – 2017

По 9-тото коло кое се одигра денес, беа доделени наградите за најдобрите тројца шахисти. Првото место (златна плакета и лаптоп) го освои Тони Лазов од Неготино […]
23 декември 2017

25-годишен јубилеј на Здружението за македонско-руско пријателство „А.А. Ростковски“ од Битола

Во просториите на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ во Битола денес на свечен начин беше одбележан, големиот јубилеј – 25 години од основањето на Здружението […]
22 декември 2017

Во Битола започна шаховскиот турнир „Державин“ – 2017

Викендов Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ e домаќин на дводневен аматерски шаховски турнир. Турнирот се одржува на 22 и 23 декември 2017 во просториите на нашиот […]