Култура

25 мај 2024

Самостојна изложба на Ивона Велковска отворена на МСУ во Св. Николе

Во Mayberry Highway, дел од кампусот на Меѓународен Славјански Универзитет во Св. Николе, беше отворена самостојна изложба на Ивона Велковска. Изложбата „Осветлување, освестување, откривање, ослободување…“ беше […]
10 април 2024

Проф. д-р Јордан Ѓорчев донираше 12 уметнички дела на две јавни здравствени установи во Велес

Претседателот на Управен одбор на Меѓународен Славјански Универзитет, проф. д-р Јордан Ѓорчев, на 9. април 2024 година донираше 12 уметнички дела на две јавни здравствени установи […]
16 март 2024

Свечено отворено новото кино на Киноверзум во Кисела Вода

Скопје, Кисела Вода – вечерта на 15. март 2024 година, на црвен тепих со бројни гости и во свечена атмосфера, беше отворено четвртото кино на Киноверзум. […]
1 декември 2023

Во Киноверзум се одржа работен состанок на киноприкажувачите во Република Северна Македонија

Неделава во Киноверзум во Свети Николе се одржа работен состанок на киноприкажувачите во Република Северна Македонија. Нашето универзитетско кино, Киноверзум, е дел од киноприкажувачите во Република […]
16 октомври 2023

Во Киноверзум Штип се одржа македонската премиера на филмот „Кино Љубов“

По учеството на безброј меѓународни фестивали, најновото филмско остварување на режисерот Јани Бојаџи, филмот „Кино Љубов“, на 13 октомври од 21.00 часот премиерно беше прикажан и […]
14 октомври 2023

Легендарната холивудска продуцентка Гејл Ен Херд присуствуваше на проекција во Киноверзум Штип

Во вторник, 10.10.2023 година Американското катче Штип во соработка со Киноверзум Штип беше домаќин на ексклузивна проекција на документарниот филм „The YouTube Effect”, на која присуствуваше […]
28 септември 2023

Киноверзум: на фестивалот „Браќа Манаки“ потпишан меморандум за соработка помеѓу киноприкажувачите

Со потпишување на меморандум за соработка, во рамките на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола на 28 септември 2023 година беше направен првиот чекор за формирање на […]
16 септември 2023

М-р Михаела Ѓорчева од МСУ на претпремиерно прикажување на филмот Fair Play во Њујорк

Во рамки на 2023 Forbes Power Women’s Summit, м-р Михаела Ѓорчева, член на Управен Одбор на Меѓународен Славјански Универзитет и основач на единствениот македонски ланец на […]
20 мај 2023

Денес на МСУ започна Еразмус+ проектот „За да бидам вистински дел од тебе, дај ми и ти дел од себе општество мое“

На 20 мај 2023 година во просториите на Меѓународен Славјански Универзитет започнаа да се реализираат активностите од Еразмус+ проектот „За да бидам вистински дел од тебе, […]
25 април 2023

Успешно се одржа предавањето „Раскажување на приказни преку филм“ од индиската актерка Раџшри Дешпанде

На 24 април 2023 година (понеделник) познатата индиска актерка Раџшри Дешпанде во Битола одржа предавање на тема „Раскажување на приказни преку филм“. Пред присутните Раџшри зборуваше […]
18 април 2023

Можност да присуствувате на сите Киноверзум премиери, бесплатно!

Дали сте подготвени први да ги добивате информациите за најновите премиери во Киноверзум во Велес и Св. Николе? Ве покануваме да ни се придружите во Киноверзум […]
31 март 2023

Мандолинскиот оркестар „Свети Николај“ ќе учествува на мандолински фестивал во Венеција

Среќни сме да ја споделиме информацијата дека Градскиот мандолински оркестар „Свети Николај“ ќе настапи на мандолински фестивал во Венеција – The Venice Mandolin Festival на 4 […]
21 јануари 2023

Започна со работа Киноверзум во Велес

На 19 јануари со филмот „Аватар: Патот на водата“ во Велес започна со работа Киноверзум, единствениот македонски ланец на кина. Американскиот филм „Вавилон” со Бред Пит […]
30 декември 2022

Киноверзум доаѓа во Велес

2022 беше важна година за единственото универзитетско кино – Киноверзум – започнаа подготовките за отварање на Киноверзум во Штип. Киноверзум влезе и во престижното американско бизнис […]
25 декември 2022

Со над 10 Дедо Мразовци на мотори заврши Новогодишниот фестивал и базар

Третата вечер од Новогодишниот фестивал и базар на МСУ ја одбележаа над 10 Дедо Мразовци кои пристигнаа на мотори во организација на Мото Клуб Свети Николе […]