Спорт

28 февруари 2024

Федерацијата на училишен спорт на Македонија одржа годишно собрание на Меѓународниот Славјански Универзитет во Св. Николе

На 27 февруари 2024 година, во просториите на Меѓународен Славјански Универзитет во Свети Николе беше одржан значаен настан за развојот на училишниот спорт во Република Северна […]
3 февруари 2024

Нашата студентка Јована Симонова помеѓу најуспешните спортисти во Општина Штип

Со огромно задоволство и гордост ве информираме дека нашата студентка Јована Симонова беше помеѓу најуспешните спортисти за 2023 година во Општина Штип, како дел од КБК […]
19 септември 2023

Прв натпревар и прва победа сезонава за нашите ракометарки од ЖРК Овче поле – Славјански Универзитет

Нашиот женски ракометен клуб Овче Поле – Славјански Универзитет ја започна новата сезона со победа против Шампион – 30:22.  Прв натпревар и прва победа на нашите […]
16 август 2023

Кугларки од Пелистер Пин на камп за најдобрите млади куглари во Хрватска

Летово четири млади кугларки од кугларскиот клуб Пелистер Пин од Битола беа дел од Кампот за најдобрите млади хрватски куглари организиран од Хрватскиот кугларски сојуз. Кампот […]
2 јуни 2023

Меѓународен Славјански Универзитет го освои второто место на Државниот универзитетски куп во ракомет во женска конкуренција

Меѓународен Славјански Универзитет го освои второто место на Државниот универзитетски куп во ракомет во женска конкуренција кој се одржа во спортската сала „Цар Самоил” во Свети […]
23 мај 2023

Универзитетска лига: МСУ го освои второто место на државно ниво

На 23 мај 2023 година (вторник) во Тетово, беше одиграно последното коло од Универзитетската лига во футсал. Во лигата настапуваат најголемите универзитети во земјата. Меѓународен Славјански […]
11 мај 2023

Универзитетска лига: МСУ со трета убедлива победа – 4:2 над екипата на УКЛО

Нова, трета по ред победа за Меѓународен Славјански Универзитет во Универзитетската лига, денес 4:2 над екипата на Универзитет „Св. Климент Охридски” од Битола. Во спортската сала […]
4 мај 2023

Универзитетска лига: МСУ со уште една убедлива победа од 6:2 над екипата на Универзитет на Југоисточна Европа – Тетово

На 4 мај 2023 година (четврток) во Скопје, во спортската сала „Македонски херои“ беше одиграно третото коло од Универзитетската лига во футсал. Во лигата настапуваат најголемите […]
14 март 2023

Шаховски турнир Славјански 2023

Почитувани шахисти, Ве информираме дека претстојниот турнир, првично закажан за мај 2023 година е презакажан за октомври 2023 година. Точниот датум на презакажаниот турнир во октомври […]
25 февруари 2023

Под покровителство на МСУ се одржа 30-то јубилејно издание на манифестацијата „Асовите бираат асови“

На 24 февруари (петок) во Mayberry Highway Hotel Свети Николе се одржа јубилејното 30-то издание на манифестацијата „Асовите бираат асови“, на која се прогласуваат најдобрите спортисти […]
12 декември 2022

Нова победа на нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет

На 12 декември нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет по обезбедениот пласман во плеј-оф фазата во Женската Суперлига, на гостувањето во Прилеп кај Деспина […]
6 декември 2022

Универзитетска лига: МСУ со победа 5:2 над екипата на УГД – Штип

Денес, во Скопје, во спортската сала на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје беше одиграно првото коло од Универзитетската лига во футсал. Во лигата настапуваат […]
13 октомври 2022

Четврта победа во низа за нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет

На 8 октомври 2022 нашите ракометарки ја остварија четвртата победа во низа во Женската Суперлига против екипата на ЖРК Деспина од Прилеп со резултат 33-27. Во […]
23 септември 2022

Победа за нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

На 22 септември 2022 (четврток) нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет го одиграа третото коло од Женската лига против ЖРК Кузман Вардар. Крајниот резултат […]
4 септември 2022

МСУ и годинава учествуваше на Трчај Бе во Битола

Меѓународен Славјански Универзитет како поддржувач на спортот и спортските актувности и годинава може да се пофали со учество на дел од вработените од кампусот Битола на […]