Спорт

31 август 2022

Нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет земаа учество на турнирот организиран од ЖРК Ѓорче Петров

Нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет учествуваа на турнирот кој го организираше ЖРК Ѓорче Петров. Ракометарките одиграа три одлични натпревари и покажаа дека можат […]
18 јули 2022

Нашите ракометарки – стипендистки во посета на МСУ

На 18.07.2022 година (вторник) нашите ракометарки – стипендистки беа во посета на МСУ. Тие остварија средба заедно со тренерот и координаторот за сите возрасни групи Илија […]
14 јули 2022

Конкурс за стипендирање на спортисти – 2022/2023

Од академската 2022/23 година МСУ воведува Програма за стипендирање спортисти со која ќе ја стипендира школарината за студирање на активните спортисти со 20% од целокупните трошоци […]
9 јули 2022

МСУ додели уште една стипендија на новата ракометарка на ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

Меѓународен Славјански Универзитет е единствен универзитет кој има свој клуб во женската ракометна Супер лига. На 7 јули 2022 година (четврток) уште една ракометарка потпиша договор […]
5 јули 2022

МСУ додели стипендии за три ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет

Меѓународен Славјански Универзитет е единствен универзитет кој има свој клуб во женската ракометна Супер лига. Денеска три ракометарки потпишаа договор со нашиот клуб и со тоа […]
4 јули 2022

Ракометарките од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет го прославија првото место во плеј-аут табелата во Женската лига

На 4 јули 2022 година (понеделник) нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет заедно со управата на клубот присуствуваа на свечената вечера по повод oсвоено […]
30 мај 2022

Успешен завршеток на натпреварувачката сезона за нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

Нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет го одиграа последното коло од плеј-аут фазата во Женската лига и остварија победа од 28:32 над екипата […]
23 мај 2022

Повторно победа за нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

Нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет го оправдаа првото место на плеј-аут табелата во Женската лига со 29 бода и во претпоследниот натпревар […]
18 април 2022

Нова победа за нашите девојки за ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет

Нашите девојки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет продолжуваат со победничките игри во плеј-аутот во Женската лига. На 16.04.2022 година (сабота) на домашен терен ја совладаа […]
8 април 2022

Четврта победа во низа за нашите девојки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет

Нашите девојки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет продолжуваат со победничките игри во плеј-аутот во Женската лига. На 07.04.2022 година (четврток) на домашен терен ја совладаа […]
4 април 2022

Нашите девојки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет остварија нова победа

На 3 април 2022 (недела) нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет го одиграа седмото коло од плеј-аутот од Женската лига против ЖРК Шампион. Крајниот […]
28 март 2022

Уште 2 победи за нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет

Нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет викендов одиграа два натпревари.   На 26.03.2022 година (сабота) нашите ракометарки го одиграа шестото коло од плеј-аутот од […]
21 март 2022

Успешно заврши меѓународниот шаховски турнир „Славјански“ на МСУ во Битола

На 20.03.2022 година (недела) заврши и вториот ден од меѓународниот шаховски турнир „Славјански“ на кој учествуваа повеќе од 150 шахисти од 5 држави. На доделувањето на […]
19 март 2022

На МСУ во Битола започна меѓународниот шаховски турнир „Славјански“

Денес на Меѓународен Славјански Универзитет во Битола се одржуваат два меѓународни шаховски турнири, еден сениорски и еден младински кои се во целосна организација на МСУ со […]
17 март 2022

Повторно победа за нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

На 16 март 2022 година (среда) нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет го одиграа четвртото коло во Женската Младинска Лига против екипата ЖРК […]