Спорт

14 март 2022

Победа за нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

На 13 март 2022 (недела) нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет го одиграа петтото коло од плеј-аутот од Женската лига против РК Феникс АМС. […]
21 февруари 2022

Победа за нашите девојки од ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

На 20 февруари 2022 (недела) нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет го одиграа второто коло од плеј-аутот од Женската лига против ЖРК Астибо. Крајниот […]
27 јануари 2022

Шаховски турнир Славјански 2022

Меѓународниот Славјански Универзитет организира два турнири во шах Славјански 2022. Турнирите ќе се одржат од 19.03.2022 до 20.03.2022 година во Меѓународниот Славјански Универзитет во Битола. А […]
30 октомври 2021

Видан Насков за ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет

На ден 29.10.2021 година (петок) во Спортската сала „Цар Самоил“, г-дин Видан Насков, нашиот сограѓанин кој живее и работи во Шведска, на нашите ракометарки од ЖРК […]
4 септември 2021

ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет одигра пријателски натпревар против екипата на ЖРК Кузман Вардар

На 2 септември 2021 нашите ракометарки од ЖРК Овче Поле Славјански Универзитет одиграа пријателски натпревар против екипата на ЖРК Кузман Вардар. Најефикасни во нашата екипа беа […]
27 август 2021

Македонската женска репрезентација на Светското првенство во Крањ и Камник, Словенија

Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ е долгогодишен пријател на куглањето и ја поддржа македонската женска U18 репрезентација која имаше настап на Светското првенство до 23 […]
26 август 2021

МСУ додели стипендии за три ракометарки од ЖРК Славјански Универзитет

Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ е единствен универзитет кој има свој клуб во женската ракометна Супер лига. Денеска три наши ракометарки (Наталија Манева, Елена Вучевска […]
11 август 2021

ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет се подготвува за новата сезона на Пониква

Ракометарките од нашиот ракометен клуб ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет деновиве се на Пониква каде се подготвуваат за новата натпреварувачка сезона.
5 август 2021

Нашата студентка Пулексенија се пласираше на деветтото место на Олимписките игри во Токио

Нашата студентка Пулексенија е првата македонска каратистка во историјата која настапи на Олимписките игри во Токио. Пулексенија се пласираше на деветтото место. Пулексенија Јованоска настапи рано […]
19 јуни 2021

Нашата студентка Пулексенија Јованоска (каратистка) ќе учествува на Олимписките игри

Нашата студентка Пулексенија Јованоска (каратистка) е седмиот македонски спортист кој ќе учествува на Олимписките игри во Токио! По бројните и големи успеси, Пулексенија сега ќе биде […]
28 април 2021

Над 720 учесници присуствуваа на онлајн работилницата „Мотивација и поставување на цели – спортска психологија“

Во рамките на отворените предавања на МСУ организиравме онлајн работилница на тема „Мотивација и поставување на цели – спортска психологија“. Работилницата се одржа на 27-ми април, […]
9 септември 2020

МСУ најавува соработка со шампионот во бодибилдинг Тоше Зафиров во областа на спортската психологија

Заедно со шампионот во бодибилдинг Тоше Зафиров – HE Group подготвуваме нов проект од областа на спортската психологија. Наскоро ќе ги објавиме сите детали.  
11 јуни 2020

Интервју со нашата студентка и каратистка Пулексенија Јованоска

Нашите студенти се активни на многу полиња. Покрај студиите тие паралелно нижат успеси и на други полиња. Со голема гордост преку ова интервју сакаме да ви […]
28 декември 2019

Нашата студентка Пулексенија Јованоска е прогласена за СПОРТИСТКА НА ГОДИНАТА

Нашата студентка Пулексенија Јованоска е прогласена за СПОРТИСТКА НА ГОДИНАТА во изборот организиран од Агенцијата за млади и спорт. Пулексенија е каратистка која години наназад успешно […]
3 декември 2019

Успешно заврши шаховскиот турнир Державин

Антон Златков е победник на младинскиот шаховски турнир „Державин 2019“ што викендов се одигра во Битола, при што бодовно беше изедначен со Андреј Велјановски, но Златков […]