Филм

28 септември 2023

Киноверзум: на фестивалот „Браќа Манаки“ потпишан меморандум за соработка помеѓу киноприкажувачите

Со потпишување на меморандум за соработка, во рамките на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола на 28 септември 2023 година беше направен првиот чекор за формирање на […]
16 септември 2023

М-р Михаела Ѓорчева од МСУ на претпремиерно прикажување на филмот Fair Play во Њујорк

Во рамки на 2023 Forbes Power Women’s Summit, м-р Михаела Ѓорчева, член на Управен Одбор на Меѓународен Славјански Универзитет и основач на единствениот македонски ланец на […]
25 април 2023

Успешно се одржа предавањето „Раскажување на приказни преку филм“ од индиската актерка Раџшри Дешпанде

На 24 април 2023 година (понеделник) познатата индиска актерка Раџшри Дешпанде во Битола одржа предавање на тема „Раскажување на приказни преку филм“. Пред присутните Раџшри зборуваше […]
18 април 2023

Можност да присуствувате на сите Киноверзум премиери, бесплатно!

Дали сте подготвени први да ги добивате информациите за најновите премиери во Киноверзум во Велес и Св. Николе? Ве покануваме да ни се придружите во Киноверзум […]
21 јануари 2023

Започна со работа Киноверзум во Велес

На 19 јануари со филмот „Аватар: Патот на водата“ во Велес започна со работа Киноверзум, единствениот македонски ланец на кина. Американскиот филм „Вавилон” со Бред Пит […]
30 декември 2022

Киноверзум доаѓа во Велес

2022 беше важна година за единственото универзитетско кино – Киноверзум – започнаа подготовките за отварање на Киноверзум во Штип. Киноверзум влезе и во престижното американско бизнис […]
15 декември 2022

Киноверзум го прослави својот трети роденден

На 14 декември Киноверзум прослави 3 години од отворањето. Киноверзум е единственото универзитетско 3D кино во земјава. Во овие три години во Киноверзум беа прикажани над […]
25 ноември 2022

Киноверзум доаѓа во Штип

Киноверзум, единственото универзитетско 3D кино наскоро ја проширува својата работа во Штип. Со тоа, Киноверзум започнува да прераснува во единствениот македонски ланец на кина. Киноверзум во […]
3 јуни 2022

Првоодделенчињата од ООУ „Ванчо Прке“ – Штип во посета на Киноверзум, единственото универзитетско 3D кино

На 3 јуни 2022 година (петок) вкупно 54 првоодделенчиња од ООУ „Ванчо Прке“ – Штип во Киноверзум го гледаа анимираниот филм „Патот кон месечината“. Учениците го […]
28 февруари 2022

Екипата од македонскиот филм „Најголемата вистина“ гостуваше на премиерата во Киноверзум

На 26.02.2022 (сабота) во Киноверзум, единственото универзитетско 3D кино, се одржа премиерата на новиот македонски филм „Најголемата вистина“ во режија на Мартин Цветковски. Екипата од филмот […]
4 февруари 2022

Екипата од филмот „Сестри“ во Киноверзум, единственото универзитетско 3D кино

Денес, 04.02.2022 во Киноверзум, единственото универзитетско 3D кино се одржа премиерата на филмот „Сестри“, првиот македонски филм кој се прикажува на „Нетфликс“. Актерките Антонија Белазелкоска (Маја) […]
1 декември 2021

Бесплатни Киноверзум клуб картички за сите студенти на МСУ

По повод вториот роденден на единственото универзитетско кино, Киноверзум, Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ на своите студенти им доделува бесплатна Киноверзум клуб картичка. Право на […]
23 јуни 2021

Со 10 филмски проекции беше заокружен Филозофскиот филмски фестивал во Киноверзум на МСУ

И годинава Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ и Киноверзум беа дел од Филозофскиот филмски фестивал. Во периодот од 11 до 20 јуни 2021 во Киноверзум […]
11 јуни 2021

Филозофски филмски фестивал во Киноверзум на МСУ

И годинава Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ и Киноверзум се дел од Филозофскиот филмски фестивал и во Киноверзум ќе бидат прикажани 10 филмови од фестивалот. […]
14 декември 2020

Нашето 3D кино, Киноверзум, слави 1 година од отворањето

Нашето 3D кино, Киноверзум, денес слави една година од отворањето. Киноверзум ги отвори своите врати за публиката на 14-ти декември 2019, и во првите три месеци […]