славјански

10 ноември 2017

Шаховски турнир „Державин“ – 2017

Повик за вториот Шаховски турнир „Державин“ во Битола Меѓународниот Славјански Универзитет како организатор Ве поканува да земете учество на дводневен аматерски шаховски турнир со стручна помош […]
31 октомври 2017

Амбасадорот на Шведска, Н. Е. Матс Стефансон, ја отвори изложбата „Пристапност“ на Славјански во Св. Николе

По повод успешната соработка помеѓу Амбасадата на Кралството Шведска во Р. Македонија, Извидничкиот одред „Гоце Делчев“ – Св. Николе и Општина Св. Николе, денес Амбасадорот на […]
28 октомври 2017

Врачени наградите од конкурсот „Јас, Итар Пејо“

На 27.10.2017, со почеток во 19:00 часот во просториите на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ во Битола, беа врачени наградите на учесниците на Конкурсот за […]
26 октомври 2017

Македонската делегација на 19-тиот Светски фестивал на студенти и млади во Сочи, Русија

Од 14 до 22 октомври македонска делегација составена од приближно 40 млади луѓе од повеќе градови во Македонија беше дел од 19-тиот Светски фестивал на студенти […]
26 октомври 2017

Студенти од Славјански гостуваат во Тамбов, Русија

Неделава група студенти од Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ гостуваат кај нашиот партнерски универзитет, Тамбовскиот државен универзитет „Г. Р. Державин“ од Тамбов, Русија.   Љубезните […]
21 октомври 2017

Затворање на 19-тиот Светски фестивал на студенти и млади во Сочи

Со почеток од 20:00 часот во Сочи, Русија започна церемонијата за затворање на 19-тиот Светски фестивал за студенти и млади. На фестивалот земаа учество вкупно 185 земји, […]
15 октомври 2017

Презентација на Славјански во Сибирскиот федерален универзитет во рамки на Светскиот фестивал за студенти и млади

Денес во библиотеката на Сибирскиот федерален универзитет беше презентирана соработката помеѓу Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ и неговите руски партнери, со посебен акцент на соработката со […]
14 октомври 2017

Амбасадорот на Руската Федерација во Р. Северна Македонија ја додели наградата „Державин“

Вчера, во Битола, во амфитеатарот на Меѓународниот славјански универзитет свечено беше доделена поетската награда „Державин“ на поетот Василе Димески од Прилеп. Наградата ја врачи Н. Е. […]
2 октомври 2017

Делегација од Славјански во посета на Великотрновскиот универзитет по повод почетокот на новата академска година

Делегација на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ во моментов е во посета на нашиот партнерски универзитет од Велико Трново, Бугарија, каде гостува по повод почетокот […]
16 септември 2017

Првиот академски час на Славјански во Битола

Во преполниот амфитеатар на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“​ во Битола ректорот и деканите се обратија пред бруцошите и им посакаа успешна академска година. На […]
15 септември 2017

Прв академски час – свечено врачување на индекси во Св. Николе

Денес во амфитеатарот на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“ ректорот со свечен говор им го честиташе почетокот на новата академска година на бруцошите кои одбраа […]
12 септември 2017

Иновативни боенки подготвени од нашите студенти

Од денес во Македонија во продажба се пуштени иновативни боенки кои ги инспирираат децата да започнат да се занимаваат со креативни активности. Станува збор за Смарт […]
3 септември 2017

Нашиот ракометен клуб на подготовки на Пониква

Нашиот ракометен клуб ЖРК Овче Поле – Славјански Универзитет неколку денови беше стациониран на планинскиот бисер Пониква, каде ги извршуваше подготовките за новата натпреварувачка сезона.  
30 август 2017

Известување за конкурсот Јас, Итар Пејо

Почитувани учесници, Ве известуваме дека резултатите од конкурсот „Јас, Итар Пејо“ ќе бидат објавени на 15.09.2017 (петок). Официјалната жири комисија ќе започне со работа на 10.09.2017 […]
30 август 2017

Свечено врачување на индекси – прв академски час

Бруцоши, ве известуваме дека по повод почетокот на новата академска година, тимот на Меѓународен Славјански Универзитет „Г. Р. Державин“подготви свеченост за доделување на индексите. Линк до Facebook […]